Poštovné v ČR a SK zdarma!

Pushkar: Kde se Kultura a Spiritualita Setkávají na Břehu Posvátného Jezera

Pushkar: Kde se Kultura a Spiritualita Setkávají na Břehu Posvátného Jezera

Ponoření do duše Indie v Pushkaru

Pushkar, malé město v severní Indii, přitahuje cestovatele svou neopakovatelnou směsí spirituality, kultury a krásy. Je známý svým posvátným jezerem, které pro hinduisty představuje jedno z nejposvátnějších míst na světě. Kromě toho je Pushkar domovem jedinečného festivalu Camel Fair, který slaví poutníky a obchodníky, kteří se sejdou v tomto městě.

Posvátné Jezero Pushkar: Svatým srdcem Pushkaru je posvátné jezero, které je obklopeno více než dvaceti gháty (schodištěmi k vodě) a chrámy. Návštěvníci zde mohou pozorovat ranní modlitby a rituály hinduistických poutníků, kteří přicházejí, aby si umyli své hříchy a hledali duchovní obnovu. Každý večer se můžete těšit na aarti, ceremonii, kdy místní kněží zapalují svíčky a zpívají modlitby, zatímco světla odrážejí na hladině jezera. Pro cestovatele je to magický okamžik spojení s hlubokou indickou spiritualitou.

Nákupy a Kuchyně: V Pushkaru se nachází také mnoho tradičních obchodů, kde můžete nakoupit ručně zdobené šperky, textilie a suvenýry. Město je také známé svou vegetariánskou kuchyní, a tak si určitě vychutnejte tradiční rajasthanská jídla v jednom z místních restaurací.


Co navštívit v Pushkaru?

Nabízí mnoho zajímavých míst a aktivit pro návštěvníky. Zde je několik míst, která byste měli navštívit během svého pobytu v Pushkaru:

 1. Posvátné Jezero Pushkar: Toto jezero je srdcem města a jedním z nejposvátnějších míst hinduistické víry. Místní obyvatelé i poutníci sem přicházejí, aby se vykoupali a vykonali rituální obřady. Je to také místo, kde se každý večer koná aarti, ceremonie, při které místní kněží zapalují svíčky a zpívají modlitby.

 2. Brahma Temple: Tento chrám je jedním z mála na světě zasvěcených bohu Brahmovi, stvořiteli vesmíru podle hinduistické víry. Má krásnou architekturu a historický význam.

 3. Pushkar Camel Fair: Pokud máte možnost navštívit Pushkar v listopadu, nevynechejte tento slavný festival. Je známý tím, že přitahuje obchodníky, poutníky a cestovatele z celé Indie a světa. Můžete zde vidět tradiční trhy s velbloudy, závody velbloudů, folkové tance a mnoho dalšího.

 4. Gayatri Džapový strom: Tento svatý strom se nachází poblíž posvátného jezera a je místo, kde místní obyvatelé a poutníci provádějí své modlitby a rituály. Je to klidné místo pro meditaci a relaxaci.

 5. Old Rangji Temple: Tento chrám je zasvěcen bohu Rangjimu a je známý svými zdobenými stropy a krásnou architekturou.

 6. Cikarova jezírka: Kromě hlavního posvátného jezera můžete navštívit také menší jezírka v okolí Pushkaru, která jsou obklopena krásnou krajinou. Jsou ideální pro klidné procházky a odpočinek.

 7. Nákupy na ulici Sadar Bazar: Tato hlavní tržnice v Pushkaru nabízí široký výběr suvenýrů, šperků, textilií a dalších tradičních indických produktů.

 8. Trekking a horská cyklistika: Okolní kopce a hory jsou skvělým místem pro outdoorové aktivity, jako je trekking a horská cyklistika. Můžete se vydat na túry s průvodcem a objevovat krásu rádžasthánské krajiny.

Pushkar je místem, které nabízí nejen duchovní a kulturní zážitky, ale také krásnou přírodu a možnosti dobrodružství. Nezapomeňte si užít tuto unikátní destinaci a ponořit se do jejího bohatého dědictví.


Jak se dostat do Pushkaru?


Pushkar je přístupný různými způsoby, včetně vlaků, autobusů a soukromých vozů. Zde jsou základní informace o tom, jak se dostat do Pushkaru z různých měst a destinací:

Z Jaipuru do Pushkaru:

 1. Vlak: Nejbližší železniční stanice k Pushkaru se nachází v Ajmeru, který je vzdálen přibližně 11 km od Pushkaru. Můžete cestovat vlakem z Jaipuru do Ajmeru a poté se dostat do Pushkaru taxíkem nebo autobusem.
 2. Autobus: Existují také autobusové spoje mezi Jaipurem a Pushkarem. Cesta trvá přibližně 3 až 4 hodiny, v závislosti na dopravních podmínkách.

Z Dillí do Pushkaru:

 1. Vlak: Nejbližší železniční stanice v Dillí, která spojuje s Pushkarem, je Ajmer Junction. Můžete si rezervovat vlakové lístky z Dillí do Ajmeru a poté pokračovat do Pushkaru taxíkem nebo autobusem.
 2. Autobus: Existují také dlouhé vzdálenosti autobusové linky z Dillí do Pushkaru. Cesta trvá přibližně 7 až 8 hodin.

Z Udaipuru do Pushkaru:

 1. Autobus nebo soukromý vůz: Cesta z Udaipuru do Pushkaru trvá přibližně 6 až 7 hodin. Můžete si pronajmout soukromý vůz, nebo využít autobusové spoje.

Z Jodhpuru do Pushkaru:

 1. Autobus nebo soukromý vůz: Cesta z Jodhpuru do Pushkaru trvá přibližně 5 až 6 hodin. Autobusy a soukromé vozy jsou k dispozici pro tuto trasu.

Z Ajmeru do Pushkaru:

 1. Taxík nebo autobus: Z Ajmeru je možné se dostat do Pushkaru taxíkem nebo místním autobusem. Vzdálenost mezi těmito dvěma městy je asi 11 km.

Pokud máte čas a chcete si užít scenérii, můžete také zvážit cestování po silnicích v Rádžasthánu a prozkoumávat krásnou krajinu na cestě do Pushkaru. Nezáleží na tom, odkud přicházíte, je dobré prověřit aktuální dostupnost spojů a rezervovat si lístky nebo dopravu v předstihu, zejména během hlavní turistické sezóny.Jaká jídla musíte v Pushkaru ochutnat?

Pushkar je známý nejen pro svou duchovní a kulturní atmosféru, ale také pro tradiční indickou kuchyni. Během své návštěvy byste měli určitě ochutnat některá z těchto lahůdek:

 1. Dal Baati Churma: Toto je jedním z nejoblíbenějších tradičních rajasthanských jídel. Skládá se z kuliček z těsta (baati), smažených v peci, které se podávají s pikantní čočkovou omáčkou (dal) a sladkým krémem z grilované mouky (churma).

 2. Gatte Ki Sabzi: Tento vegetariánský pokrm je typický pro Rajasthan a skládá se z kuliček vyrobených z gramové mouky, které jsou vařené v pikantní rajasthanské omáčce.

 3. Rajasthani Thali: Rajasthanské thali je rozmanitým a hojným jídlem, které zahrnuje různé pokrmy, jako jsou dal, baati, churma, zeleninové kari a další přílohy. Je to vynikající způsob, jak ochutnat mnoho různých rajasthanských specialit najednou.

 4. Kachori: Kachori je oblíbeným rychlým občerstvením v Rajasthanu. Jedná se o smažené kuličky z těsta plněné různými náplněmi, jako jsou brambory, čočka nebo hrášek.

 5. Lassi: Lassi je osvěžujícím nápojem z jogurtu, který je oblíbený po celé Indii. V Pushkaru si můžete vychutnat tradiční lassi s různými příchutěmi, včetně mangového nebo badamového lassi.

 6. Malpua: Tato dezertní specialita je oblíbená v celém Rádžasthánu. Malpua jsou placky z těsta smažené v oleji a poté polité sladkou sirupem nebo medem.

 7. Chai (čaj): Když jste v Indii, neměli byste si nechat ujít tradiční indický čaj, známý jako chai. Můžete ho ochutnat v místních čajovnách (chaiwallahs) a dopřát si odpolední čajovou přestávku.

 8. Tradiční vegetariánská kuchyně: V Pushkaru najdete mnoho restaurací, které nabízí tradiční vegetariánskou kuchyni, která je oblíbená v Rádžasthánu. Můžete si vychutnat různá zeleninová kari, paráthy (placky), pakory (smazané pokrmy) a další delikatesy.

Návštěva Pushkaru je také skvělou příležitostí pro objevování místních trhů a pouličního jídla, kde můžete ochutnat autentické rajasthanské speciality. Pamatujte však na to, že indická kuchyně může být občas pikantní, takže se ptejte na míru koření, pokud nemáte rádi příliš ostrá jídla.


Okolí Pushkaru aneb co navštívit?


Okolí Pushkaru v indickém státě Rádžasthán nabízí mnoho zajímavých míst k návštěvě. Mnohá z těchto míst mají bohatou historii a kulturu. Zde je seznam několika míst, která stojí za to navštívit:

 1. Ajmer: Ajmer je nedaleké město, které je známé zejména díky Sufi svatyni Dargah Sharif, kde je pohřben Svatý Mu'inuddin Chishti. Je to důležité poutní místo pro muslimy, ale i pro návštěvníky všech vyznání. Můžete také navštívit Ajmerský palác a další historická místa v okolí.

 2. Puskarova jezírka: Kromě hlavního posvátného jezera v Pushkaru můžete navštívit další menší jezírka v okolí, jako jsou jezírka Varaha a Savitri. Jsou obklopena krásnou krajinou a nabízejí klidný odpočinek.

 3. Pap Mochani Temple: Tento hinduistický chrám se nachází na kopci poblíž Pushkaru a nabízí krásný výhled na město a okolní krajinnou.

 4. Brahma Temple (Ajmer): Pokud vás zaujal Brahmin chrám v Pushkaru, můžete také navštívit Bramův chrám v Ajmeru, který je věnován bohu Brahmovi.

 5. Jodhpur: Jodhpur, známý také jako "Modré město," je asi 4-5 hodin jízdy od Pushkaru. Můžete navštívit majestátní Mehrangarh Fort, Umaid Bhawan Palace a procházet se po krásném historickém centru města.

 6. Ajaysar: Toto je krásné vesnické sídlo, které je známé svými pískovými dunami a nabízí zážitek z pouštního safari na velbloudech.

 7. Kishangarh: Město Kishangarh je známé pro své krásné malebné jezero a pro malířské tradice, zejména miniatury. Můžete zde navštívit Kishangarh Fort a další kulturní památky.

 8. Roopangarh Fort: Tato starobylá pevnost, která se nachází asi 50 km od Pushkaru, nabízí možnost prohlédnout si architektonické bohatství minulých dob.

 9. Fatehpur: Toto malé historické město je známé pro své tradiční haveli (nádvoří) a malebné uličky, které nabízejí autentický pohled na život v Rádžasthánu.

Každé z těchto míst má svůj vlastní charakter a nabízí jedinečné zážitky. Pokud máte dostatek času, můžete se vydat na výlety do okolí Pushkaru a objevovat krásu a kulturu Rádžasthánu.

Oblíbeným místem pro hippies

Pushkar se stal oblíbeným místem pro hippies a cestovatele hledajících duchovní a alternativní zážitky zejména v 60. a 70. letech 20. století a tento trend pokračuje dodnes. Existuje několik důvodů, proč se Pushkar stává magnetem pro tyto lidi:

 1. Duchovní atmosféra: Pushkar je známý svým posvátným jezerem a mnoha hinduistickými chrámy, což vytváří silnou duchovní atmosféru. Mnoho hippies a cestovatelů hledá místa, kde by mohli prozkoumat spirituality a hledat hlubší smysl života, a Pushkar tuto atmosféru nabízí.

 2. Pohodová a bezpečná atmosféra: Pushkar má pověst místa, kde se cestovatelé cítí vítáni a kde panuje přátelská a pohodová atmosféra. To je atraktivní pro lidi, kteří chtějí uniknout stresu a hektickému životnímu stylu moderního světa.

 3. Alternativní kultura a festivaly: Pushkar hostí různé alternativní festivaly, jako je například Rainbow Festival, který přitahuje hippies a cestovatele z celého světa. Tyto události poskytují platformu pro sdílení myšlenek, umění a duchovních zážitků.

 4. Přírodní krása a klid: Krásná krajina okolo Pushkaru, včetně pouště Thar a písečných dun, přináší klidné a odlehlé prostředí, což je přitažlivé pro ty, kteří hledají únik z městského shonu.

 5. Tradiční umění a řemesla: Pushkar je také známým centrem tradičního umění a řemesel, jako je malba na hedvábí, šperkařství a textilní zpracování. To může být přitažlivé pro lidi, kteří chtějí podpořit místní umělce a řemeslníky.

 6. Přátelské prostředí pro cestovatele: Místní obyvatelé v Pushkaru jsou obvykle přátelští k cestovatelům, což vytváří komunitní pocit a dělá z tohoto místa příjemné místo k pobytu.

Celkově lze říci, že kombinace duchovní atmosféry, krásného prostředí a přátelské komunity přitahuje hippies a cestovatele do Pushkaru, kde mohou žít životní styl, který jim vyhovuje, a hledat osobní růst a duchovní poznání.

Zpět do obchodu