Poštovné v ČR a SK zdarma!

Indigo a jeho původ

Vydejte se s námi na fascinující cestu do světa indiga, barvy jedničené, jako žádná jiná. Tato temná a mystická barva má své kořeny tisíce let hluboko v indické kultuře a neodmyslitelně patří k duši tohoto národa. Společně se ponoříme do jeho historie, významu a místa, které indigo zaujímá v našem moderním světě. 

Pyjamas-4-1

'' Představte si barvu tak intenzivní a bohatou, že je schopná vyzařovat klid a sílu zároveň. To je indigo. ''

Toto přírodní barvivo s exotickými kořeny, má svůj původ v dávných časech a je spojováno s mnoha historickými lokalitami. Jedním z nejvýznamnějších míst, kde se indigo poprvé objevilo a odkud se rozšířilo do světa, je Indie. Právě zde se indigo stalo významnou součástí indického života a tradic. Již tisíce let je indigo pěstováno v různých částech Indie, jako je Bengálsko, Rádžasthán, Tamilnádu nebo Gudžarát.

Historie indiga v Indii sahá až do starověku, kdy bylo pěstování a zpracování této rostliny velmi důležité. Indická kultura rozvinula unikátní techniky získávání indiga z rostliny indigofera tinctoria. Listy rostliny byly sbírány, fermentovány a následně získáváním indigového pigmentu se vytvářela modrá barva.

Bagru-Village

Díky indickému obchodu se postupně rozšířilo do dalších částí světa. V průběhu historie se indigo stalo významným vývozním artiklem a obchodními cestami se rozneslo do různých regionů, včetně Středomoří, Blízkého východu, Asie a Evropy. Indie se tak stala centrem pro obchod s indigem a hrála klíčovou roli při jeho rozšiřování do dalších částí světa. Přes obchodní trasy a koloniální vliv se indigo dostalo do Evropy jako oblíbené barvivo pro módu a textilní průmysl. Například v 16. století se stalo důležitým obchodním artiklem v Nizozemsku, které bylo jedním z hlavních evropských center pro obchod s indigem.

Indie však není jediným místem, odkud indigo pochází. Toto přírodní barvivo se také pěstuje a získává v dalších zemích jako Srí Lanka, Pákistán, Bangladéš a Myanmar. Každá z těchto lokalit přináší do světa své vlastní variace indiga, ovlivněné různými podnebnými podmínkami a pěstitelskými technikami.

Indigo z Indie si však získalo zvláštní místo v historii a kultuře. Tato barva je neodmyslitelně spjata s indickými tradicemi, oděvy, uměním a léčitelstvím. Indické indigo je stále považováno za jedno z nejkvalitnějších a má své vlastní unikátní vlastnosti.

Indigo a ájurvéda 

Indigo je nejen ústředním prvkem tradiční indické textilní výroby, ale má také hluboké kořeny v ájurvédě, starověké indické medicíně.

Využívá se především pro své protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Je známo, že podporuje hojení ran, léčí kožní problémy, jako jsou ekzémy a akné. Jeho účinky chrání před svěděním a podrážděním kůže, a proto mnoho ájurvédských přípravků a mastí obsahuje indigo jako jednu z klíčových složek.

V ájurvédě najde využití i pro své detoxikační vlastnosti. Pomáhá vyčistit tělo od toxinů, zlepšuje funkci jater, podporuje trávení a zmírňuje zažívací problémy.

DESI = místní (150 × 105 mm) (1)

Dalším významným použitím indiga v léčitelství je jeho vliv na psychické a emocionální zdraví. V tradičních ájurvédských praktikách se používá k uklidnění mysli, snižování stresu a úzkosti a podpoře emocionálního vyrovnání. Věří se, že indigo má harmonizační účinky na energetické centrum třetího oka, které je spojováno s intuicí a duchovním vnímáním.

Je však potřeba zdůraznit, že používání indiga v léčitelství by mělo být prováděno pod dohledem odborníka a dodržování správných postupů. Při využívání indiga pro léčebné účely je nezbytné dbát na správné dávkování a konzultovat s odborníkem na ájurvédskou medicínu.

Indigo v moderní době 

V současnosti indigo zůstává jedním z nejpopulárnějších přírodních barviv na světě, oblíbeným pro svůj jedinečný odstín a trvanlivost. Indigo, kdysi považované za královské barvivo, je dnes oblíbeným odstínem v módě a designu. Tato barva, která je základem naší značky, má své kořeny hluboko v indické kultuře a historii. Ale v moderní době přesahuje své kulturní a historické hranice a stává se univerzálním jazykem krásy a elegance.

Nakonec, indigo je opravdu více než pouze barva. Je to symbol kreativity, duchovnosti a historického dědictví. Ať už je to v uměleckém díle, na kusu oblečení nebo v interiéru domu, indigo má schopnost přinést nám kousek historie a kultury, kterou tak milujeme a obdivujeme.

 

Zpět do obchodu