Poštovné v ČR a SK zdarma!

Typy vyšívání v Indii

Úchvatné typy indického vyšívání jsou proslulé svou nádhernou pestrostí a jemností. Jedná se o formu umění, které je v Indii hluboce zakořeněné. Představte si svět, kde se nitě a stehy mění v malebné obrazy a vyprávějí o bohaté historii a kultuře země! Čtěte dál a objevte s námi jednotlivé typy indické výšivky, které si můžete přivést přímo do svého domova, díky naší kolekci oblečení a látek z Indie.

Indie je proslulá svým bohatým a rozmanitým vyšíváním, které je součástí tamní kultury a tradice. Existuje mnoho různých druhů vyšívání v Indii, z nichž každý má svůj vlastní unikátní styl i techniku. 

Typy vyšívání

Existují různé druhy vyšívání, které jsou příkladem indického umění a mistrovství předávaného po staletí. Samotná historie vyšívání v Indii sahá až do starověku. Vyšívání bylo původně prováděno ručně a bylo důležitou součástí indické kultury a tradic. S rozvojem technologií se však objevily i moderní metody vyšívání, které využívají stroje a počítačovou technologii pro rychlejší a přesnější výsledky.

Látky pro vyšívání mohou být různorodé. Avšak nejběžněji používaným materiálem je bavlna, která je snadno dostupná a vhodná pro různé druhy vyšívání. Dalšími populárními látkami jsou hedvábí, samet nebo organza, které poskytují luxusní povrchovou úpravu pro vyšívané produkty.

Každý typ vyšívání má svůj unikátní styl, vzory a charakteristiku, která odráží regionální tradice a kreativitu indických řemeslníků. Společně si představíme několik významných typů vyšívání, které jsou charakteristické pro různé regiony a komunity v zemi.

Zardozi:

Jeden z nejznámějších typů vyšívání je Zardozi. Tato technika pochází ze severní Indie a je známá svým bohatstvím a luxusem, jedná se o skutečně jeden z nejvíce zdobných typů vyšívání. K vytváření bohatých a výrazných vzorů na látkách se používají zlaté i stříbrné nitě, drahokamy, korálky a perly.

images

Aari:

Aari vyšívání je tradiční technika, při které se používá speciální jehla nazývaná "aari". Umožňuje precizní vyšívání tenkými nitěmi, čímž vytváří jemné vzory a detaily. Aari je běžně používán na hedvábí, samet nebo brokátové látky pro výrobu luxusních oděvů, jako jsou saree (tradiční indický ženský oděv) nebo sherwani (mužský formální oděv).

Aari-Work-Blouse-Hand-Designs-2023 (1)

Tambour:

Tambour vyšívání se provádí pomocí speciálního háčku. Tím se propichuje látka a přivazují nitě. Jelikož tento pracovní postup umožňuje důraz na preciznost a detail, nejčastěji se uplatňuje k dotváření složitých květinových nebo vinutých vzorů. 

image-asset

Gota patti:

Gota patti je dalším tradičním druhem vyšívání z oblasti Rádžasthánu. K vytvoření geometrických a květinových vzorů se pracuje se zlatou stuhou a s tenkým kovovým pásem. Ghotta pati se obyvkle používá na zdobení tradičních oděvů, jako jsou ghaghra choli nebo oděvy pro svatební příležitosti.

Gota-Patti

 

Kasuti:

Kasuti vyšívání pochází z jižního státu Karnátaka. Kontrastní nitě zde opět tvoří originální květinové nebo geometrické vzory.

maxresdefault

Chikankari:

Chikankari je jemné vyšívání původem z města Lakhnau, charakteristické svou lehkostí a překrásnými vzory. Během zpracování dominuje bílá nit k vytváření vzorů, které jsou často inspirovány květinami a přírodou.

CUE_THE_4_480x480

Phulkari:

Posledním typem vyšívání, který zmíníme, je Phulkari. Pestrobarevné nitě utváří velké a živé vzory, nejčastěji představující květiny a zvířata. Phulkari metoda je charakteristická pro bavlněné nebo hedvábné látky jasných barev. Nadále se používá především pro výrobu šálů, šatů a dalších tradičních oděvů.

main-qimg-9a9c1718e2f6b096e1b0df87420a1d29-pjlq

Naše značka oblečení a látek 

Tyto mnohoznačné motivy přinášejí hlubší rozměr každému kusu oblečení. Naše značka je navržena pro všechny, kteří mají smysl pro umění, estetiku a duchovnost. Nosíme s sebou odkaz indické tradice až k vám, neboť nabízíme autentické a ručně tištěné kusy látek. Nejen, že vypadají nádherně, ale také v sobě nesou silný příběh a tradici. 

Čeká vás úžasná cesta plná barev a designů, které vás nadchnou svou jedinečností a kreativitou. Připojte se k nám a objevte krásu indické kultury! 

Zpět do obchodu